I Poligon Zimowy Borne Sulinowo 2012

PRAWDZIWIE MROŹNY „I POLIGON ZIMOWY BORNE SULINOWO 2012”

Pogoda i uczestnicy nie zawiedli. Na „I Poligonie Zimowym Borne Sulinowo 2012” stawiło się ponad 500 prawdziwych miłośników ciężkich, zimowych warunków. Przybyli 73 pojazdami, w tym 53 typowo militarnymi. Z Białegostoku, na lawecie, dojechał nawet wóz pancerny BWP (gąsienica). Nie zabrakło także typowo zimowego pojazdu gąsienicowego BV. Były Urale, Ziły, Stary i kilkanaście tak popularnych Gazów i Uazów. Mimo utrzymującej się przez cały okres zlotu, od piątku 3 lutego do niedzieli 5 lutego, bardzo mroźnej, ale za to słonecznej pogody, humory dopisywały wszystkim. A mróz był naprawdę siarczysty – nocami temperatura spadała poniżej 20°C, zaś w dzień oscylowała wokół 10°C. Na sobotni rajd zimowymi drogami poligonowymi wyjechała kolumna 23 samochodów z ponad 150 osobami na pokładzie. Kierowcy doświadczyli na własnej skórze co znaczy zima i trudne leśne drogi. Dzięki uprzejmości Komendanta 21. Poligonu Lotniczego w Nadarzycach, uczestnicy rajdu mieli okazję zobaczyć prawie wszystkie egzemplarze odrzutowych samolotów bojowych jakie służyły w Siłach Powietrznych Wojska Polskiego. Kolumna przejechała także przez tereny byłego Oflagu IID Gross Born. Na leśnym cmentarzu, kryjącym szczątki jeńców zmarłych w obozie, zlotowicze zapalili znicze.

W sobotni wieczór, o godz. 18.00, w namiocie kasyna poligonowego, uczestnicy Poligonu wysłuchali wykładu Pana Dariusza Czerniawskiego na temat nieznanych kart historii Bornego Sulinowa. Prelekcja, zilustrowana licznymi, nieznanymi dotychczas, oryginalnymi zdjęciami, wzbudziła wielkie zainteresowanie zlotowiczów.

Po wykładzie organizatorzy dokonali krótkiego podsumowania imprezy. Właścicielowi jedynego na „I Poligonie Zimowym Borne Sulinowo 2012” pojazdu gąsienicowego, wozu bojowego BWP z Białegostoku, Komandor zlotu, Wiesław Bartoszek, wręczył pamiątkowy puchar. Specjalną statuetką wyróżniono również grupę „Alamo”, której ubiegłoroczna, samorzutna inicjatywa przyjazdu do Bornego Sulinowa na „Zerowy Zlot Zimowy” była przyczynkiem do zorganizowania tegorocznej imprezy. Statuetki wykonał i sponsorował Pan Romuald Gacek z Leszna.

W niedzielę, po godzinie 13.00, pole zlotowe opustoszało.

Podczas imprezy w sztabie wystawiono puszkę na datki przeznaczone na protezę nogi dla znanego rekonstruktora historycznych wozów bojowych, Roberta Tirczakowskiego z Torunia. Komisyjne przeliczenie zawartości wykazało kwotę 1.542,20 zł i €5.

„Militarni” odjechali do swoich prozaicznych, codziennych zajęć. Żegnając się nie zapominali o życzeniu ponownego spotkania w sierpniowe dni letniego zlotu w Bornem Sulinowie.

Organizatorzy „I Poligonu Zimowego Borne Sulinowo 2012” dziękują swemu najlepszemu sponsorowi, Browarom Tyskie, za wypożyczenie 300-metrowej hali namiotowej.
Bez niej atmosfera imprezy byłaby jeszcze mroźniejsza.

Bogumił Turowski
Prezes Stowarzyszenia 
Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa

Zdjęcia: Bogumił Turowski