III Poligon Zimowy Borne Sulinowo 2014

Miało być tak pięknie – mróz, zaspy śnieżne, a może i zadymka. Przyroda jest jednak nieodgadniona. Luty, już z samej nazwy najmroźniejszy miesiąc w roku, spłatał organizatorom III Poligonu Zimowego wielkiego figla. Zamiast mrozów – temperatura powyżej zera w dzień i w nocy. Zamiast śnieżnych zasp – błotniste kałuże. Tylko humory uczestników były niezależne od pogody – jak zwykle bawili się na naszym polu zlotowym doskonale.

Frekwencja nie odbiegała w zasadzie od lat poprzednich. Sztab zarejestrował łącznie 457 uczestników imprezy. Z obserwacji wynika jednak, że znaczna grupa, co najmniej  150 – 200 osób, ominęła rejestrację. Nie będzie zatem przesadą stwierdzenie, że w imprezie udział wzięło około 700 osób.

Jak zwykle w warunkach „zimowych” sprzętu militarnego nie przywieziono zbyt wiele. Doliczyliśmy się 41 pojazdów militarnych różnego typu (głównie UAZ) i 16 motocykli militarnych. Większość osób dojechało pojazdami cywilnymi, których odnotowano ponad 50 sztuk. Ozdobą III Poligonu były niewątpliwie pojazdy gąsienicowe: Volvo, PTS i samobieżna haubica Goździk potwierdzająca swoją niezawodność w jeździe po błotnistym tankodromie.

W sobotę, 8 lutego, grupa ponad stu osób wzięła udział w wyjeździe do Czarnego, do 52. Batalionu Remontowego. Dowództwo jednostki wojskowej, z którą Stowarzyszenie Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa związane jest Umową o Współpracy, umożliwiło entuzjastom sprzętu militarnego zapoznanie się z problematyką remontu pojazdów wojskowych. Zwiedzono również salę tradycji jednostki.

Przez cały czas trwania imprezy największym powodzeniem cieszyło się „Kasyno zlotowe”. Tam przy dźwiękach muzyki, na wodno-błotnym podłożu powstałym z roztopionego śniegu, bawiono się wyśmienicie do późnych godzin nocnych.

Do organizatorów nie dotarły żadne głosy świadczące o niezadowoleniu z przebiegu imprezy i z warunków jakie stworzyła aura („sorry, taki mamy klimat”). Żegnano się w niedzielne południe z obietnicą spotkania na tegorocznym, letnim zlocie i przyszłorocznym poligonie zimowym.

W imieniu organizatorów
Bogumił Turowski
Prezes Stowarzyszenia Miłośników
Militarnej Historii Bornego Sulinowa

III Poligon Zimowy w TV Gawex >>>
III Poligon Zimowy w GK24 >>>

Foto: Tadeusz Wojewódzki